Radi odpovieme na vaše otázky

Mobil: 0905 925 889

STAVBA KRBOV

KrbyKrby a kozuby sa dajú charakterizovať jedinou vetou: spojenie príjemného s užitočným. Pohoda z príjemného tepla, ktoré prechádza až do kostí, upokojujúci pohľad na plamene a k tomu možnosť využitia tepla pre vykurovanie domu alebo ohrev vody je kombinácia, ktorá prinúti rozmýšľať nad výstavbou krbu každého majiteľa rodinného domu alebo chaty.

Krby a kozuby – zdroj tepla a estetický doplnok

Krby boli v histórii používané predovšetkým ako zdroj tepla a samozrejme doplnok interiéru. Ich vývoj značne pokročil a v súčasnosti už nie sú výbavou len v luxusných objektoch a interiéroch. Čo sa však nezmenilo, je ich účel. Naďalej sa s nimi počíta ako so zdrojom tepla a estetickým doplnkom.

Otvorené a uzavreté krby

Otvorené krby a kozuby slúžia hlavne ako estetický doplnok interiéru. Majú nízku účinnosť, približne do 20%, a aj keď vás budú lákať vôňou živého ohňa, odporúčame aby ste im odolali. Hlavne vtedy, ak hľadáte energeticky úsporný zdroj tepla.

Uzavreté krbyakozuby sú charakteristické krbovou vložkou. Najčastejšie využívaný typ u nás sú teplovzdušné krby a kozuby.Dokážu rýchlo dodať teplo a majitelia krátkodobo obývaných objektov si ich nevedia vynachváliť.V moderných energeticky úsporných stavbách však nie sú teplovzdušné krby ideálno voľbou. Odovzdávajú totiž do priestoru prebytok energie, vzduch v miestnosti môže byť prekúrený a suchý- veľké výrenie prachu, preto nie je vhodné pre alergikov a ľudí s ochorením dýchacích ciest.

Pre hlavný zdroj vykurovania sú vhodné akumulačné krby (diela) teplovodné krby a kachľové pece. Teplovodné kozuby dokážu  pomocou výmenníkov odovzdať  energiu na výrobu teplej vody pre účely vykurovania alebo ako úžitkovú vodu. Krb môže byť umiestnený v jednej miestnosti a prostredníctvom radiátorov, stenového alebo podlahového kúrenia vykúri aj ostatné miestnosti.

Stavba krbov a kozubov je kumšt a vyžaduje si nielen manuálnu zručnosť, kvalitné materiály a postupy ale hlavne skúsenosti – od návrhu až po samotnú stavbu. Môžete sa spoľahnúť, že ich využijeme aj pri stavbe vášho krbu.

Kam ďalej?